The Official Website of North American Scrabble® Players Association Club #545

News

News archive: 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010

5/7/2017

Top finishers at the Victoria Spring Scrabble Classic in Victoria, BC (8 rounds):

Division 1
Mimmo Rossi
6-2
+478
Chris Williams
5-3
+155
Tim Thielmann
5-3
-44
Division 2
Pat Parsons
6-2
+482
Susan Rabourn
5-3
+442
Carol Anderson
5-3
+75

Results of Vancouver Scrabble Club members who competed in Victoria:

Division 1
Mimmo Rossi
1st/8
6-2
+478
Lam Tang
5th/8
4-4
+69
Murray Weber
4th/8
5-3
-131
Chris Williams
2nd/8
5-3
+155
Division 2
Carol Anderson
1st/8
5-3
+75
Ruth Haywood
5th/8
5-3
-33
Pat Parsons
4th/8
6-2
+482
4/19/2017

The Vancouver Scrabble Club Is Moving To a New Location

Starting Thursday May 4, the Vancouver Scrabble Club will be meeting at the Mezzanine Room Activity Room in the Britannia Ice Rink (1661 Parker St., Vancouver). There is free parking behind the rink, which can be accessed by turning onto Cotton Dr. (one block west of Commercial Dr.) off Venables St., or by turning onto Parker St. off Commercial Dr. and following the alley around the rink. The new location is also easy to reach by transit; if you're taking Skytrain, transfer to the #20 bus going north from Broadway Station and get off at Napier.

3/6/2017

Top finishers at the Vancouver Scrabble Tournament in Richmond, BC (14 rounds):

(tsh reports: [Early Bird] [Main Event]) (cross-tables: [Early Bird] [TWL Main Event] [CSW Main Event])

Division A
Carl Johnson
10-4
+615
Doug Brockmeier
10-4
+615
Eric Tran
10-4
+462
Division B
Jill Turney
10-4
+1418
N J Bodewein
10-4
+460
Mimmo Rossi
10-4
-73
Division C
Marilyn Batchelor
13-1
+864
Maureen Clifford
10-4
+969
Pat Parsons
8-6
+257
Division CSW
Dave Wiegand
10-4
+924
Evans Clinchy
10-4
+806
Peter Armstrong
9-5
+552

Results of Vancouver Scrabble Club members who competed in Richmond:

Division A
James Leong
5th/12
8-6
+323
Reuvena Ross
10th/12
4-10
-271
Dean Saldanha
8th/12
6-8
-27
Dielle Saldanha
4th/12
8-6
+545
Marilyn Wilkins
7th/12
8-6
-135
Division B
NJ Bodewein
2nd/20
10-4
+460
Miriam Gregory
8th/20
8-6
-84
Sunshine Gudlaugson
15th/20
6-8
-526
Lilia Murnane
10th/23
7-7
+294
Mimmo Rossi
3rd/20
10-4
-73
Lam Tang
5th/20
9-5
+235
Jill Turney
1st/20
10-4
+1418
Murray Weber
4th/20
9-5
+420
Division C
Carol Anderson
8th/10
6-8
-179
Marilyn Batchelor
1st/10
13-1
+864
Ruth Haywood
4th/10
8-6
-75
Emma Pauchly
9th/10
3-11
-1161
Pat Parsons
3rd/10
8-6
+257
1/18/2017

Top finishers at the Crescent City Cup in New Orleans, LA (20 rounds):

(cross-tables: [TWL] [Collins])

Division O
Joey Krafchick
16-4
+1362
Doug Brockmeier
14-6
+797
Siddharth Murali
14-6
+582
Division L
Diana Bowen
15-5
+869
Chloe Fatsis
14-6
+861
Jeff McAlpin
13-7
+455
Division CSW
Rob Robinsky
15-5
+1167
Dave Wiegand
14-6
+846
Evan Berofsky
14-6
+773